Історія створення лабораторії

2-317 лабораторія, де народжуються і здійснюються наукові мрії!

Історично склалося, що 2-317 науково-дослідна лабораторія кафедри хімії та хімічної інженерії Хмельницького національного університету є місцем де народжуються та реалізовуються цікаві і креативні ідеї та наукові мрії. У 2002 році, коли я була студенткою Хмельницького національного університету свої наукові дослідження проводила також у 2-317. Я мріяла, що з часом успішно реалізую свої наукові побажання, адже тут «народилися» дисертації професора Світлани Карван (2000 р. – кандидат технічних наук, 2013 – доктор технічних наук), доцента Галини Бубенщикової (2002 р.), старшого викладача Оксани Березюк (2010 р.). Так і сталося, у 2005 році успішно захистила магістерську роботу і у 2009 «народилася» моя дисертація на здобуття наукового ступеню кандидата технічних наук, а у 2021 році відбувся успішний захист дисертації на здобуття наукового ступеню доктора технічних наук.

Лабораторія 2-317, 2009 рік

Сприятлива атмосфера 2-317 заохочує до проведення наукових досліджень молодих науковців, так «народилися» цікаві магістерські роботи Ольги Рак, Вікторії Стопчак (Ковальської), Галини Сокол, Дарії Матвейцової. У 2016 році успішно захистила дисертацію на здобуття наукового ступеню кандидат технічних наук Галина Сокол, в даний час працює у Польщі, а у 2017 здобула науковий ступінь кандидата технічних наук Дарія Матвейцова, а у 2019 році, здобула науковий ступінь кандидата технічних наук, Тетяна Рак. Продовжується робота над «народженням» дисертації Вікторії Ковальської.

Лабораторія 2-317, 2013 рік

Співпраця з Малою Академією Наук сприяє розвитку потенціалу юних науковців. Щорічно школярі на високому рівні захищають результати наукових робіт на міжнародних конкурсах. Так, Христина Ганзюк здобула І місце на національному етапі конкурсу в категорії ,,хімія і біохімія”, була нагороджена Дипломом Національного ЕНЦУМ і отримала право брати участь у фіналі міжнародного конкурсу GENIUS Olympiad, (2012 р.); у складі національної команди представляла Україну на Міжнародному конкурсі GENIUS Olympiad, здобула ІІІ місце і бронзову медаль (Нью- Йорк, США, 2012 р.); здобула І місце в категорії «Біологія і науки про навколишнє середовище» (м. Київ, 2012р.); здобула ІІІ місце, нагороджена Диплом ІІІ ступеня та спеціальною премією на фіналі Балтійського науково-інженерного конкурсу, що є етапом Міжнародного науково-інженерного конкурсу Intel Science Engineering Fair (Intel-ISEF) (м. Санкт-Петербург, 2013); здобула І місце Всеукраїнського конкурсу «Intel-Eko Україна-2013», національного етапу міжнародного конкурсу науково-технічної творчості школярів Intel ISEF 2013; отримала премію Благодійного Президентського фонду «Україна» (м.Київ, 2013 р.); здобула І місце онлайн-конференції в Колумбійському університеті (Мексика, 2013 р.); здобула ІІ місце і срібну медаль у фіналі Міжнародного конкурсу I-SWEEEP 2013 (International Sustainable World (Energy, Engineering, & Environment) Project Olympiad). Щороку юні науковці лабораторії досліджень мінералів представляють на високому рівні свої проєкти та здобувають призові місця.

Постійна співпраця з вітчизняними підприємцями, дозволяє краще розуміти виробничі вимоги сьогодення та дає можливості постійно вдосконалюватися. Коли нас відвідували колеги з Польщі, Чехії, Франції, США, Німеччини, Туреччини, вони не переставали дивуватися нашому «креативу», допомагали реалізовувати наукові ідеї, запрошуючи на навчання та стажування, адже таке обладнання, як в закордонних лабораторіях, для нас було лише мрією.

Лабораторія Політехніки Жешовської 2008 рік
Лабораторія 2-317, 2012 рік

Не винятком був візит Криштофа Каліти президента Товариства «Інтеграція Європа-Схід» (м. Кельце, Польща), який також захотів нам допомогти, маючи успішний досвід реалізації міжнародних проектів в університеті. Незважаючи на складні умови в Україні, безліч написаних проектів, ми щиро вірили, що потрібно продовжувати працювати і досягати поставленої мети. В результаті плідної багаторічної співпраці науковців Хмельницького національного університету і Товариства «Інтеграція Європа – Схід» (м. Кельце, Польща), в рамках програми Польська допомога 2015 за фінансової підтримки Міністерства закордонних справ Республіки Польща у 2-317 «народилася» Спеціалізована лабораторія комплексних досліджень природних мінералів у Хмельницькому національному університеті. Сучасне обладнання ІЧ-Фур’є спектрометр IRAffinity-1, Хроматограф “Хроматэк-Кристалл 5000” (Shimadzu, Японія) високочутливі прилади для проведення аналізу складних речовин та вирішення широкого кола дослідницьких і прикладних задач тепер «живуть» у 2-317 та допомагають успішно реалізовувати наукові мрії.

Лабораторія 2-317, 2015 рік

Таким чином, в Лабораторії досліджень мінералів сьогодні можливо здійснювати не лише дослідження природних мінералів, якісний аналіз будь-яких речовин і матеріалів в різних галузях використання (фармакологія, хімічна промисловість, сільське господарство, об’єкти довкілля і т.д.); кількісний аналіз, визначення добавок в речовинах; ідентифікацію речовин; виявлення особливостей структури речовин і природи зв’язків в них; контроль технологічних процесів, а також «народжувати» інноваційні ідеї, які сприятимуть ресурсозбереженню, покращенню екологічної ситуації, впровадженню вітчизняних наукових розробок у виробничі процеси.

Лабораторія досліджень мінералів 2-317, 2020 рік

…шукайте і знайдете, стукайте і відчинять вам! Бо кожен, хто шукає знаходить, а тому, хто стукає відчинять…

З найкращими побажаннями Ольга Параска, керівник Лабораторії досліджень мінералів,

д-р.техн.наук, доцент, професор кафедри хімії та хімічної інженерії ХНУ