ЛАБОРАТОРІЯ КОМПЛЕКСНИХ ДОСЛІДЖЕНЬ ПРИРОДНИХ МІНЕРАЛІВ В ХМЕЛЬНИЦЬКОМУ НАЦІОНАЛЬНОМУ УНІВЕРСИТЕТІ

З 1 березня 2015 року в Хмельницькому національному університеті успішно реалізується Польсько-український проект ”Екологічні інновації для бізнесу. Спеціалізована лабораторія комплексних досліджень природних мінералів у Хмельницькому національному університеті”.

Проект фінансується Міністерством закордонних справ Республіки Польща в рамках програми Польська допомога 2015 у співпраці з Товариством «Інтеграція Європа – Схід» (м. Кельце, Польща) , Хмельницьким національним університетом, Хмельницьким регіональним центром з інвестицій та розвитку, Українсько-Польським Центром Європейської Інтеграції (м. Хмельницький, Україна).

Одним з головних етапів реалізації проекту є створення та обладнання Спеціалізованої лабораторії комплексних досліджень природних мінералів в ХНУ (керівник лабораторії – д.т.н., професор, завідувач кафедри хімії Світлана Анатоліївна Карван). На встановленому в лабораторії обладнанні буде розроблено технологію одержання гранульованого сорбенту на основі мінералу сапоніту для очищення біогазу, паливно-мастильних матеріалів, промислових стічних вод від забруднень; створено пробні партії сорбентів з метою їх подальшої апробації на промислових підприємствах в процесах очищення середовищ від забруднень, створено мінеральні добавки для потреб сільського господарства (комплексні кормові добавки для відгодівлі худоби і птиці, меліорації і очищення грунтів); створено пробні партії косметичної продукції з використанням мінералу сапоніту (мило, скраби, паста для очищення забруднених поверхонь).

У вересні в Лабораторії комплексних досліджень природних мінералів встановлено першу частину сучасного обладнання: ваги аналітичні RADWAG AS-220/C, ваги технічні ТВЕ-1-0,01, млин лабораторний, центрифуга СМ-3.01 MICROmed, гранулятор кормів, піч муфельна СНОЛ 1,6*2,5*1 / 11000С, ІЧ-Фур’є спектрофотометр IRAffinity-1.

ІЧ-Фур’є спектрометр IRAffinity-1 (Shimadzu, Японія) – це компактний високочутливий прилад для вирішення широкого кола дослідницьких і прикладних задач. Висока чутливість забезпечується за рахунок керамічного джерела випромінювання високої яскравості і термостабілізованого детектора DLATGS. ІЧ-Фур’є спектрофотометр обладнаний гелій-неоновим лазером, функцією автоюстирування та вбудованим електрохімічним осушувачем інтерферометра. Спектральний діапазон: 7800-350 см-1. Комплект має програмне забезпечення IRSolution, яке включає вбудовану базу даних, що містить більше 300 спектрів особливо чистих органічних і неорганічних речовин, а також полімерів, які часто ідентифікуються як небажані домішки.

У листопаді в лабораторії буде встановлено Хроматограф “Хроматэк-Кристалл 5000”, для проведення аналізу складних речовин.

Таким чином, в Лабораторії комплексних досліджень природних мінералів можливо здійснювати не лише дослідження природних мінералів, а також якісний аналіз будь-яких речовин і матеріалів в різних галузях використання (фармакологія, хімічна промисловість, сільське господарство, об’єкти довкілля і т.д.); кількісний аналіз, визначення добавок в речовинах; ідентифікацію речовин; виявлення особливостей структури речовин і природи зв’язків в них; контроль технологічних процесів.

Створення в Лабораторії комплексних досліджень природних мінералів ефективного, доступного, дешевого сорбенту на основі мінералу сапоніту, розробки технології раціонального використання сорбенту з врахуванням його регенерації, дозволить досягти максимального вилучення забруднень, сприятиме ресурсозбереженню, покращенню екологічної ситуації, впровадженню вітчизняних наукових розробок у виробничі процеси.

Відділ зв’язків з громадськістю ХНУ